Služby

Reflexná masáž chodidiel

 

ČO JE TO ZA MASÁŽ ?

Je to masáž reflexných bodov, tzv. receptorov, ktoré sa nachádzajú na chodidlách. Sú to citlivé miesta, ktoré sú spojené s časťami ľudského tela alebo orgánmi ako keby neviditeľnou pavučinkou. Cez ňu prúdi energia, ktorá sa môže zastaviť a vzniknú tzv. blokády. Telo prestane harmonicky tikať a prichádzajú väčšie či menšie zdravotné problémy. „Keď pôsobí masér na receptor na nohe, prekrvuje ho a tým podporuje aj prekrvenie orgánu. Ten sa regeneruje a posilňuje sa jeho schopnosť vyliečiť,“ hovorí masér Karol Heindl. Uvoľnenie je dôležité nielen pre masírovaného, ale aj pre maséra. Pri masírovaní sa preto buď sedí, alebo leží.

 

KTO JU VYMYSLEL?

 

Ako u všetkých starých metód, pôvod reflexnej masáže zostane navždy utajený. Za jej kolísku niektorí považujú Čínu, Vietnam, Indiu či dokonca Severnú Ameriku, kde sa jej malivenovať Indiáni, ale dokonca aj Egypt. Najpravdepodobnejšie bude, že sa táto metóda vyvíjala na viacerých miestach súčasne. Modernejšia história začala približne v roku 1913 v Amerike. Prekrvenie je životne dôležitou podmienkou každého orgánu. Čím lepšie je prekrvenie, tým lepšie prebieha regenerácia tela a liečenie alebo sa zvyšuje funkčnosť orgánu. Pôsobením končekov prstov na receptory chodidla dosahuje masér toto prekrvenie príslušného orgánu.

„Na chodidle možno jednoducho regenerovať celé ľudské telo. Ľudia kedysi chodili bosí, prirodzene masírovali tieto receptory. Dnes takmer nikdy nechodíme bosí, a preto nám zostáva už len druhý spôsob, ručná masáž,“ hovorí Karol Heindl. Pri masáži pôsobí masér tlakom na receptory. Hoci ide o silovú masáž, nemalo by vás to bolieť. Samozrejme, môže sa stať, že pri prehmatávaní receptorov sa objaví nejaký, ktorý je obzvlášť citlivý. To znamená, že je zle prekrvený. Toto diagnostikovanie je veľmi dôležitou súčasťou masáže. Slúži nielen na ďalšiu „liečbu“, pri ktorej sa masér tomuto receptoru (orgánu) venuje, ale slúži aj ako prevencia choroby, ktorá sa ešte naplno neprejavila. Dobrý masér si urobí poznámky a zakreslí si receptory, ktorým sa treba venovať pri ďalšom sedení. Nebuďte prekvapení, keď vám masér na prvej masáži povie, s ktorými orgánmi máte problémy či aké choroby vás trápia. Jeho citlivé prsty sú ako senzory. „Pri chorobe cítiť, že je receptor iný, vystúpený, zatvrdnutý,“ opisuje svoje pocity pri masáži masér Karol Heindl. 

UK zopiclone online for sale

 

 

Receptory 1. hrubé črevo
2. obličky, močové cesty a mechúr
3. pečeň, žlčník
4. pľúca
5. tenké črevo
6. žalúdok, pankreas a dvanástnik
7. srdce
8. slezina
9. hlava
10. vaječníky, semenníky

 

Čoho sa vystríhať

Reflexná masáž je zvyčajne bezpečná pre všetky vekové skupiny. Mala byť trvať asi 30 minút, keď je vhodná tzv. základná reflexná masáž, ktorá má preventívny účinok, odporúča sa na posilnenie imunitného systému a v čase, keď nie je diagnostikovaný vážny zdravotný problém. Pri tejto masáži sa podporí najmä tráviaci, vylučovací, lymfatický a črevný systém. Po diagnostikovaní sa dá masáž predlžovať a účinne sa riešia zdravotné ťažkosti. Reflexná masáž je možná u všetkých vekových skupín. Neodporúča sa, ak máte na nohách otvorené rany, vyrážky, pleseň alebo iné príznaky infekcie

 

 či zápalu. Nie je vhodná pri cukrovke, kŕčových žilách ani počas tehotenstva. Povzbudením činnosti niektorých orgánov môže prísť k subjektívne nepríjemným reakciám, ktoré však odznejú (nevoľnosť, bolestivosť v chorom orgáne a pod.) Čo môžete urobiť samy? Požiadajte partnera, aby vám vymasíroval chodidlá. Dotyky sú totiž liečivé. Kúpte si antistresovú masážnu loptičku, dá sa použiť i v práci. Snažte sa čo najviac chodiť bosé. Na dovolenke behajte po tráve alebo po kameňoch. 

EXTRA TIP: Urobte si 5- až 10-minútový kúpeľ nôh. Potom nohy osušte a pohodlne sa posaďte. Zoberte si tenisovú loptičku, položte na ňu chodidlo a masírujte. Nevynechajte žiadne miesto na chodidle. Masírujte asi 3 minúty, potom nohy vymeňte. Zopakujte túto masáž trikrát. VYBRANÉ CHOROBY A RECEPTORY MASÁŽE(skúste sama masáž za pomoci nákresu vyššie)

 

Anémia

slezina, orgány látkovej premeny

Bolesti

chrbta plecia, chrbtica, bedrá

Chudnutie

štítna žľaza, tráviaci trakt, pečeň

Chrípka

mandle, slezina, lymfatické uzliny

Menštruačné bolesti

vaječníky, maternica

Migréna

žalúdok, hlava, uši, prištítne telieska

 

Masáž vákuová (s bankami - bankovanie)

 

Bankovanie (súčasť tradičnej čínskej medicíny) je alternatívna terapeutická metóda, ktorá využíva prepojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi tela, znamená to, že konkrétne miesta na ľudskom tele (pokožke) sa vzťahujú ku vnútorným orgánom .

V minulosti sa bankovanie používalo ako procedúra na rôzne ochorenia a mala aj sociálny podtext. Najdôležitejší písomný dôkaz sa zachoval v diele čínskeho lekára Wang Tayra z dynastie Tang (280 n. l.), ktorý odporúčal počas chorôb prikladať na telo bambusové banky a odsávať nimi “zlú, jedovatú krv“.

Dnes je bankovanie chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem - bankovanie - nám hovorí, že prostriedkom terapie bude banka. Historicky sa vyvinula banka od bambusových nádob, cucurbituly (druh tekvičiek), kravské rohy, cez keramické až po sklenené banky (dnes sú bežné v terapii).

Už sme uviedli, že primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi - energie” a “wei - čchi - ochrannej čchi”. Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľudského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov.

 

Účinky bankovania sú všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie obehu, obnova funkcie nervového systému…) a lokálne (odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmov…). Terapeuti odporúčajú bankovanie kombinovať s ďalšími alternatívnymi postupmi.
Je na mieste otázka: “Čo sa deje v procese bankovania?” Sklenená banka, ktorá miernym nahriatím, priložením na pokožku sa následne prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.

 

V praxi sa stretávame s rôznymi metódami bankovania, sú to najmä: bankovanie mierne, stredné a silné (miera nahriatia a tým aj miera podtlaku a prisania na pokožku), bankovanie pohyblivé, bankovanie s ihlou (aplikovať môžu len skúsení akupunkturisti), bankovanie s moxou, plné (krvavé) bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankovanie a ďalšie.

 

Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave, nočnom pomočovaní a ďalších diagnózach.

 

Po bankovaní je potrebné piť dostatočné množstvo tekutín Výhodou tejto terapie je že po jej ukončení  sa dostaví okamžitá úľava od bolesti. V kombinácií s akupunktúrou je to jedinečná metóda ako pomôsť organizmu  opäť regenerovať.

 

 

 

 

 

 

 Produkty ktoré používame si možrte objednať na stranke www.bajovita.sk